Medine Şehri Hakkında Bilgi | Türkiye'nin En İyi Medine Videoları Sitesi - MedineTv.Com

Medine Şehri Hakkında Bilgi

Medine Hakkında Genel Bilgiler
Medine Nerededir
Medine de Gezilecek Yerler Neresidir
medine.jpg

Mdinei Munevvere
Suudi Arabistan’ın batısında, Kızıl Deniz’e 193 kilometre mesafede konumlanan Medine ülkenin dördüncü büyük kenti konumunda. Eski adı Yesrib olan kent; Medirra, Medirke, Meddiyne, Mezzine isimleriyle de anılmıştır.
Hz. Muhammed 622 yılında Mekke’nin 338 kilometre kuzeyindeki Yesrib’e hicret ettiğinde kentin adını “Medinet ül Münevvere (Aydınlanmış Şehir)” olarak değiştirmişti. Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Medine, Madīnat an-Nabī (Peygamberler Şehri) olarak da anılır. Şehir, Hac dönemi dışında da Umre ziyareti için gelenlerle dolu. 1517 yılından sonra yüzyıllar boyu Osmanlı toprağı kalan Medine’ye, II. Abdülhamit döneminde tren yolu inşa edilmiş, İstanbul-Medine arasındaki yol üç güne inmiştir. I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı’nın elinden çıkan Medine, 1924 yılında Ibn Suud ailesi tarafından Suudi Arabistan topraklarına katıldı.
Günümüzde Mekke ile birlikte Hac duraklarının en önemlisi konumundaki Medine, her yıl milyonlarca Müslüman’ı ağırlıyor.


Gezilebilecek Yerler
Mescidi Nebevi: Hicret’in ardından Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilmiş, Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ardından İslam dünyasının en kutsal ikinci camii konumundadır. Mescidi Nebevi başlangıçta basit bir yapıydı; hurma kütüklerinden sütunları, hurma dallarından çatısı, bir adam boyunda avlu duvarlı bir mescitken, 654 yılındaki depremden sonar tekrar yapıldı, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de yapımı devam etti. Hz. Muhammed’in yanı sıra halifeler Hz. Ebu Bekir ve Hz. Osman’ın kabirleri de bu camidedir.

Uhud Dağı ve Kabristanı: Mescid-i Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki 110 metrelik Uhud Dağı’nın eteklerinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri yapılmıştır. Hac zamanı buraya gelenler şehitliği, okçular tepesini, savaşın vuku bulduğu diğer alanları ve Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirlerini ziyaret ederler. 

Yedi Mescidler: Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölgede, ordu komutanlarının çadırlarının bulunduğu yerlere, birbirine yakın yedi küçük mescid yapılmıştır. Bunlara “Yedi Mescidler” denir, hac için Medine’ye gelenler burayı mutlaka ziyaret eder.

Mescidi Kıbleteyn: Mescid-I Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki camide Hz. Muhammed bir gün namaz kılmaya her zamanki gibi Mescid-i Aksa yönünde başlamış; ancak namazın son iki rekatında Kabe istikametine dönmüştür. Bu yüzden bu camiye iki kıbleli mescid anlamındaki Mescid-i Kıblateyn denir.

Kuba Mescidi: İslam aleminde cemaatle namaz kılmak için inşa edilen ilk camidir. Hz. Muhammed, Mekke’den Medine’ye hicret ederken, Medine’ye 5 km. mesafedeki Kuba’da 14 gün kalmış, bu süre içinde bir mescit inşa etmiş ve burada namaz kılmıştır.

Cuma Mescidi: Kuba Mescidi’ne 350 metre mesafedeki yapı, Hicret sırasında Kuba’da kalmış, caminin bulunduğu alandaki namazgâhta ilk Cuma hutbesini okumuştur. Cami bu olaya istinaden yapılmıştır.

Cennetül Baki: Yeri Hz. Muhammed tarafından seçilen kabristana ilk gömülen Osman bin Muz'un oldu. Hz. Muhammed, cenazenin defninden sonra, mezarın baş ve uçlarına yanından getirdiği ilk taşı koyarak, “Bu ahirete ilk gidenimizdir” dedi. Bu mezarlığa daha sonra vefat eden oğlu İbrahim ve peygamber ailesine mensup birçok kişi defnedildi.

Hz. Ali Mescidi: Mescid-i Nebevi’ye 290 metre uzaklıktadır. Hz. Muhammed bayram namazlarını burada kıldırmıştır. 

Hz. Ebu Bekir Mescidi: Amiddiye sokağının köşesindeki camide Hz. Ebubekir bayram namazları kıldırdığı için bu isimle anılır.

Hz. Ömer Mescidi: Mescid-i Nebevi’ye 455 metre uzaklıktadır. Hz. Ömer bayram namazlarını burada kıldırmıştır; cami günümüzde ibadete kapalı. 

Mescid-i Gamame: Musalla Mescidi olarak da bilinir. Hz. Muhammed’in Medine’deki ilk bayram namazı ve son dört bayram namazını burada kıldırdığı rivayet edilir. Osmanlı Padişahı I. Abdülmecit tarafından yaptırılan irili ufaklı 10 kubbeli mescit bir bulutu andırır.

Şehir Surları: Şehrin dışında, 12. yüzyılda oval şekilde inşa edilmiş, boyu 9 ile 12 metre arasında değişen bir kale vardır. Kulelerle korunan kalenin dört girişinden Bab-al Salam yani Mısır Kapısı en görkemli olanıdır.

Kültür ve Eğlence
Medine ilk İslam devletinin kurulduğu şehir olarak, İslam kültürünün merkezindeki iki yerden biridir. Şehirdeki tüm tarihi eserler İslam kültür ve tarihinin önemli yapıları konumundadır. 2006 yılında Suudi Arabistan yönetimi tarafından Knowledge Economic City of Medina ismiyle toplam 7 milyar dolar bütçeli bir proje başlatıldı. Bilgi tabanlı bir ekonomi kenti yaratarak dünya çapında hizmet vermeyi düşünen bu proje ile Medine modern kültüre ait bir yapıya kavuşacak.

Yeme İçme
Medine’de tüm Müslüman ülkelerin mutfaklarına ait restoranlar bulabilirsiniz. Özellikle Hindistan, Pakistan ve Bangladeş restoranları yoğunlukta. Birkaç Türk lokantası da bulmak mümkün. Çin, Endonezya ve Mısır restoranları da görebilirsiniz. Bunlar dışında pek çok yabancı ve yerli fast food restoranı bulabilirsiniz. Eğer lüks bir otelde kalıyorsanız, güvenle yemek yiyebilirsiniz. Sokakta bulabileceğiniz en ucuz yemekler shwarma taamiya denilen vejetaryen sandviç, foul denilen fasulye ve tameez denilen lavaş ekmeği içindeki yiyecekler. Medine’de uygun fiyata meyve bulabilirsiniz.

Alışveriş
Medine’de özellikle Hac alışverişine uygun eşyalar bulabilirsiniz. Tespihler, kutsal mekânları gösteren magnetler, resimler, Kuran-ı Kerim, ezan okuyan saatler bunlardan bazıları. Kutsal mekânlara yakın yerlerdeki bu tür eşyalar satan dükkânlar dışında oldukça lüks alışveriş merkezlerinde istediğiniz her tür eşyayı satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlı elektronik eşyalar bulabilirsiniz; ama her zaman pazarlık yapın. Pek çok Türk Medine’de ticaret yapıyor, alışverişte mutlaka rastlarsınız. 

Yorumlar

DİĞER SİTELER

Medineye Hiç Gittinizmi?

  • Evet
  • Hayır

TÜM SİTELER

BLOG

SOSYAL MEDYA

Sayfamızı Beğenin

SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERİ